Erdélyi értékek tára


Értékmutató
a   b   c   d   e   f   g   h   i   k   l   m   n   o   p   r   s   t   u   v   z  

Értéktár

Településmutató
a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   r   s   t   u   v  

A Vörös-szakadék




A javaslatot benyújtó intézmény: RMDSZ

A javaslatot benyújtó személy: Hegedüs Csilla


Leírás

Szászsebestől 3 kilométerre, a Székásmenti-dombság nyugati szélén található a Vörös-árok, vagy Vörös-szakadék, Erdély legérdekesebb felszíni eróziós jelensége, amely mintegy 800 méteres hosszúságú és helyenként 100 méteres magasságú, vöröses és zöldes-szürke törmelékkúpokból áll. A 300–425 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő képződmény méreteinek köszönhetően a városból is jól látható.

A Vörös-árok egy törmelékes-üledékes kőzetrétegben alakult ki, valószínűleg egy hatalmas földcsuszamlás következtében. A talajerózió formálta szakadék anyaga vörösagyag, szürke, vörös és porhanyós fehér homokkő, vörös és téglaszín márga és fehér márgás mészkő. Három – egy 25, egy 21 és egy 11 méter hosszú – barlang nyílik a szakadékból.

A területre egy sajátos mikroklíma is jellemző, a növényzet a sztyeppéhez hasonló. Védett növényei a csikófark, a fekete fodorka, a gyászoló imola, a kései szegfű, a piros madárbirs és a sugaras fejvirág.

Egyedülálló természeti kincs mivoltát már 1950-ben elismerték, a 10 hektár kiterjedésű területet természetvédelmi területté nyilvánítottak.








Indoklás

A Vörös-szakadék egyedülálló természeti látványosság, emellett a Nyugati Kárpátok egy meghatározó képződménye. Kedvelt turisztikai célpont, államilag védett terület, gazdag és változatos növényvilág otthona.

Véleményünk szerint kiemelten fontos ezen élővilág védelme, ezért kérvényezzük felvételét az Erdélyi Értéktárba.



Utolsó frissités: 2016-05-02 15:53:52