Halász Anna
Majlát Józsefné Ötvös Sára, Kibéd
Halász Annának a férje elment bé a vasgyárba, otthon csak az asszony maradt a két gyermekivel. Az ajtót elfelejtették bézárni.
Még csak alig virradt, megnyillott az ajtó,
S bélépett a házba egy utcai rabló.
– Ó, kegyetlen ember, ne ölj meg ingemet,
Két kicsi gyermekem tudjam felnevelni.
Az utcai rabló mégis megölte az asszonyt.
Gyenge piros vérit az ágyba kiontotta.
– Gyermekek s asszonyok, rollam tanuljatok,
Hogy az ajtókat nyitva ne hagyjátok.
Jellegzetesen ponyvaízű történet. Megtanulásának körülményei világosan utalnak erre.
Adatközlőnk 1947–1948-ban tanulta Segesváron. Akkor a Segesvár környéki Szászmagyaróson lakott, de minden héten ment a városba szőlőt, barackot árulni. „A piacon vót egy kódus, nem tudom, hova valósi vót, ő énekelte ezt az éneket. Harmonikálta s úgy énekelte. Meg is kérdeztem tölle, hogy bácsi, ez rég történt? Azt mondta, hogy két évvel történt azelőtt. Az éneknek meg volt a versezetje, az is benne vót, hogy Halász Annának hazajött az ura, s a feleségit a vérbe találja. Kezdte költögetni, arra mondta a felesége, hogy nem kelek fel, mer meg vagyok halva, s a rabló a véremet kiontotta.”
Ötvös Sára a dallamára már nem emlékezett: érdekes, hogy helyenként mégis hibátlan ritmikával reprodukálta egyik-másik sorát. Az ének különben igazi rémtörténet. Nem hat általánosabb érvényű példázat erejével, még túlságosan nyers ahhoz, hogy igazi balladának lehetne minősíteni. A megfogalmazott tanulság is jelentéktelen.
(Ráduly 1979: 143.)