Szentegyházi Néprajzi Gyűjtemény
Tanév közben munkanapokon, hétvégén és iskolai szünetek idején előzetes egyeztetés alapján.
A város Székelyudvarhely és Csíkszereda között, a Központi-Hargita déli előterében, 860 méter magasságban fekszik. Az egykori Oláhfalu (Szentegyházasfalu) Szentkeresztbányával történt egyesülése óta város. Ma Homoródfürdő és Lövétebánya tartozik hozzá. Jellemző iparága volt a fakitermelés és deszkakészítés. Vasbányája, hámora, kohói működtek a 19. század első harmadától. Vasgyára kiemelkedő ipartörténeti emlék.
A néprajzi gyűjtemény terve az iskolánkban évtizedekre nyúlik vissza. Ezt a gondolatot az iskola nevelője, Sófalvi Sándor fogalmazta meg. A gyűjtőmunkát is ő kezdte el 1980-ban, a bentlakó tanulókkal. 1980–85-ben mintegy 650 tárgyat gyűjtöttek össze, ezeket Sófalvi Sándor rendszerezte vidékenként, és kiállította a bentlakás egyik termében. A tárgyakat adatolta, jegyzékbe rendezte.
A munkát 1990 után folytattuk. Az évente megrendezett helytörténeti vetélkedők résztvevő osztályai gyűjtőmunkájával újabb tárgyakkal bővült a gyűjtemény, amely a zsúfolt elhelyezés miatt azonban nem volt látogatható. A megoldást az iskola udvarában álló kis építőtelepi felvonulási épület megvásárlásával találtuk meg. Az felújítás bővítést és egy új szint ráépítését jelentette.
Így épült a néprajzi gyűjteménynek helyet adó ház, amely a környék parasztházainak beosztását mintázza: a földszinten konyha és egy pince van, a felső szint a tornácon közelíthető meg. Ennek tere egybenyitott, az egyik oldalon egy parasztház szobájának berendezése látható, a másik oldalon egy felvetett szövőszék és tárlók.
1998-ban avattuk fel gyűjteményünk új részlegét: a Homoród-menti népi kismesterségek tárgyi emlékeit, régi mesterek keze nyomát és lassan feledésbe merülő mesterségek eszközeit őrzi egy cipész-, egy kerekes-asztalos és egy kovácsműhely.
A szentegyházi középiskolai oktatás 50. évfordulóján avattuk fel a gyűjtemény harmadik részlegét: az egykori bányatelepi iskola helyiségeiben elhelyezett iskola-múzeumot. Az elmúlt években letettük az alapjait egy mezőgazdasági gép-gyűjteménynek.
Az iskola kertjében erre átalakított és tovább fejleszthető épületben helyeztük el a működőképes cséplőgépet, köves malmot, szekereket, mezőgazdasági eszközöket. Néprajzi gyűjteményünk létrehozásával, a további gyűjtőmunkával célunk az értékőrzés, a hagyományápolás, ennek bevonása a nevelőmunkába. A gyűjtőmunkába sikerült bekapcsolni nagyon sok diákot, kaptunk adományként tárgyakat szülőktől, több helyi lakostól, amit ezúton is megköszönünk. Előzetes bejelentkezés alapján, gyűjteményünk minden részlege látogatható.
A néprajzi gyűjtemény rendszeres programjai
Rendszeres programunk keretében az általános iskolai tagozat osztályai, tanítói vezetéssel, meglátogatják az iskolai néprajzi múzeumot. Az évente megrendezett Suli-börzén iskolánkba látogatnak a helybéli és a környékbeli általános iskolák VIII. osztályosai, hogy iskolánkkal ismerkedjenek. Ennek egyik programpontja, hogy megtekintik az iskola néprajzi gyűjteményét is. Az iskola-múzeum meglátogatása a tavaszi szünetet megelőző, „Iskola, másként”– típusú hét programjának is a diákok által kedvelt programja.
Máthé István