Szilágysámsoni Falumúzeum
Bejelentkezés alapján.
Az észak-erdélyi Szilágyság jellegzetes tövisháti települése Szilágysámson. Szilágy megye északi határán, Zilahtól mintegy 30 km-re, a Zilah-Szatmár főútvonaltól 7 kilométerre fekszik a tövisháti dombok között. A lakosok életmódját ma is jelentősen meghatározza a nagy hagyományokkal bíró szőlőgazdálkodás.
A település népi kultúráját bemutató múzeum 2011 nyarán jött létre a helyi polgármester és a vezető tanács kezdeményezésére. A tárgygyűjtést, valamint a kiállítás-rendezést a Sámsonért Kulturális Egyesület elnöke, Boda Emőke vállalta fel, aki jelenleg gondozója a gyűjteménynek. A helybeliek tárgyadománya, valamint a faluban megvásárolt tárgyak képezik a gyűjtemény alapját.
A Falumúzeum jelenleg egy 19. századi óvodaépületben található, a kiállítás koncepciója mégis a tájházak berendezési hagyományát követi. A három kiállító tér közül kettő sámsoni szobabelsőt jelenít meg. Az első teremben a sámsoni parasztházak tisztaszobája látható. A díszes párnákkal felvetett ágy, a szőtteseket rejtő üveges kredenc, kaszten,sifon mellett a központi helyet a családi asztal foglalja el a padládával és székekkel. A bölcső arról árulkodik, hogy fiatal pár „lakja e házat”. A fehér falról családi fényképeken Sámson egykori lakói néznek a látogatóra, máshol szőttesek díszítik a falat. A viseletdarabok a helyi öltözködéskultúrát elevenítik fel.
A második terem egyrészt konyhai kellékek, eszközök, bútorzatok bemutatásának ad teret, másrészt a kender feldolgozásának folyamatát és anyaggá formálását, a szövés rejtelmeit tárja fel. A harmadik terem fotókiállítás helyszíne, régi fényképek tematikus csoportosításban kerültek itt kiállításra. Témájuk a helyi kulturális élet (iskola, dalárda stb.), a leventeélet, a háború és a népviselet.
A kiállítást fenntartó intézmény célja, hogy a kiállítást kibővített formában áthelyezzék egy helybéli parasztházba, hogy így a tárgyak egykori természetes helyükre kerüljenek. Ez lehetővé tenné a gazdálkodási eszközök kiállítását is. Amíg ez megvalósul, az idelátogatók a szőlőhegy alján utcaszerűen húzódó pincesor látványában gyönyörködhetnek.
Fodor Brigitta