Mérai Tájház
Előzetes bejelentkezés alapján.
A mérai tájházat a Mérai Hagyományőrzők Egyesülete alapította 2002-ben. A telek bejáratánl álló fedeles nagykaput az egyesület 2006-ban állíttatta, a 20. század első feléből származó faragott kapuoszlopok felhasználásával.
A telken egy előkertes, az utcára merőleges gerincű, kétosztatú, egyetlen bejáratú, kőből épült lakóház áll, elején tornáccal, két végén fűrészelt deszkájú oromfallal, vízvetős nyeregtetővel. Az előkert felé a tornác zárt, kívül vakolatdíszes vakablakkal, belül deszkaajtós, polcos fali fülkével. Az utca felőli helyiség alatt húzódó dongaboltozatos pince húzódik. Mindkét helyiségben deszkafödém s döngölt, tapasztott földpadló található. A két helyiséget összekötő falban deszkákkal kettéválasztott, deszkaajtajú, polcos falifülke látható.
Az oromfalán 1945-ös fűrészdíszű ház elődje valószínűleg a falut sújtó 1905-ös tűzvész után épült. Az 1908-as telekkönyvi bejegyzésben a maival megegyező alapterületű, kétosztatú kőház szerepel, amelynek az utca felőli helyiségében az 1910-es években a tulajdonos kocsmát működtetett. Az 1945-ös évszám egy nagyszabású felújítás idejét örökíti meg.
Az utca felőli helyiségben az 1940-es évek közepének tisztaszobáját idéző enteriőr látható. A funkcionálisan kiállított, illetve a nyitott ládában található lakástextilek többsége egy 1946-ban férjhez ment lány korabeli divatnak megfelelő kelengyéjéből, a ládákban elhelyezett viseletdarabok ugyanebből az időszakból, különböző személyektől származnak. A tárgyak többsége az 1940-es évek elején, közepén készült, a legfiatalabb tárgy 1948-ból való. A cifraszoba egyik ládáján szerelmi ajándékok láhatók.
A lakókonyhában egy háromfunkciós (sütésre, főzésre, szapulásra használható) kemence, vizespad, asztal, padláda található, ezekhez kapcolódnak a fonás-szövés eszközei.
A portán téglalap alakú, kétfiókos csűr áll, melynek választófalait oszlopokkal váltották ki, különféle rendezvények szervezésére alkalmas nagy térré nyitva az épületet.
Tötszegi Tekla