Kidei Tájház
Bejelentkezés alapján.
Kide a Szamosháti-dombságon keresztül húzódó, Válaszútnál a Kis-Szamosba ömlő Borsa-pataknak és mellékvizeinek völgyében fekvő 19 Borsa-völgyi település egyike. A falu 407 méter magasan fekszik a tengerszint fölött, 500–600 méter magas dombok által övezve. A Kolozsvártól mintegy 40 kilométernyire észak-nyugatra, egy eldugott völgyben, megkapó természeti környezetben, erdők borította domboldalak között meghúzódó csendes zsákfalu. A Csomafájából induló, és a Kide-patak völgyében haladó mellékút itt véget ér, a szomszédos falvakba Kidéből csak a környező hegyeken át lehet eljutni.
A 2005. január 21-én hivatalosan is bejegyzett Kide Egyesület alapító tagjainak kezdeményezésére az Alsó utca 31. szám alatti telken álló régi, a Kidére korábban oly jellemző vakolatlan kőfalú házat és a hozzátartozó gazdasági épületet szakszerűen felújították, és tájházzá alakították át magánadományok és közmunka segítségével, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársainak útmutatásával. A tájház épületét Csákány Árpád adományozta erre a célra a falunak, felavatására 2004-ben került sor. A tájház részére Kallós Zoltán néprajzkutató is adományozott használati és dísztárgyakat.
Mivel a tájház jogi helyzetét és birtokviszonyait csak 2013-ra sikerült rendezni, közben a tájház állaga és berendezése fokozatosan romlott. Kovács András kidei származású filmrendező támogatásával azonban 2013 nyarán újból felújítjuk, és ezt követően rendeltetésének megfelelően használjuk.
A tájházra úgy tekintenek a kideiek, mint a falu legöregebb házára, azonban építéséről pontos évszámot nem tudunk. A nyitott kémény falán egy sárból tapasztott évszám bizonyára a kémény 1869-es újratapasztását jelzi. Az épület pontos leírását, valamint az építészeti sajátosságait a szentendrei Szabadtéri és Néprajzi Múzeum Ház és Ember című évkönyvének 11. számában (Szentendre, 1997) Vargha László Kide és a Borsa-völgy népi építészete tanulmányában olvashatjuk.
Nagy Tibor