A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének szakmai gyakorlata a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban

2019-09-15–20

Helyszín: Szentendre
Szervező: Kriza János Néprajzi Társaság – BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézet

A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének szakmai gyakorlata a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban

Szeptember 15–20. között a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézet nyolc hallgatója egy doktorandus vezetésével szakmai gyakorlaton vett részt a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.

Az egyhetes program keretében gyakorlati jellegű tevékenységeket folytattak. Első nap Németh Szandrával végigkövethették a múzeumi tárgyak útját a gyűjtéstől a digitalizálásig, ezt követően pedig Hugyecsek Balázs vezetésével restaurálási ismereteket sajátítottak el a résztvevők. Második nap Csippán Tamás a KATA nevű leltározási rendszerrel ismertette meg a hallgatókat. Ezt követően részt vettek egy zajló MOKK-képzésen, amely keretében Vass Erika valódi, gyakorlati példákon keresztül számolt be a tájház funkcióiról. Sári Zsolt az időszaki kiállításokról beszélt az ötlettől a megvalósulásig, beavatott a Hé’ 67! című kiállítás kulisszatitkaiba, illetve kurátori-muzeológusi témákat is ismertetett. A munkanap végén Nagyné Batári Zsuzsannával és Pákay Viktóriával az erdélyi tájegységbe kerülő tárgyak leltározását végezték el. A harmadik nap leltározással és restaurálással, illetve a teremőrök, hagyományőrök és frontszemélyzet munkájának megismerésével telt. Utóbbit Fehér Dóra vezette aki, bemutatta a frontszemélyzetet és a helyszíneken működő tevékenységeket. Negyedik nap modellezéssel kezdődött, majd Buzás Miklós számolt be az erdélyi tájegység munkálatairól, a felmerülő problémákról, kihívásokról. A nap második felében Bokonics-Kramlik Márta múzeumpedagógus a múzeumok társadalmi szerepvállalásával, a Skanzenben működő programokkal ismertette meg a résztvevőket. Az utolsó nap teljes mértékben a múzeumpedagógiáról szólt, a hallgatók Molnár József és Bokonics-Kramlik Márta vezetésével aktívan vettek részt a tevékenységekben. Másnap a hallgatók egy része részt vett az Alzheimer Világnapja alkalmából szervezett kerekasztal-beszélgetésen, illetve a Skanezenben megtekintették azokat a helyszíneket és tárgyakat, amelyek a demenciával élők számára lettek kialakítva.

Az eredményes szakmai program során a hallgatók olyan gyakorlati tevékenységekkel találkozhattak, amelyeket az egyetemi oktatás keretében addig csak elméleti szinten ismertek. A múzeum munkatársaival folyatott személyes beszélgetések is eredményesek voltak, melyek az egyéni kutatási témák továbbgondolásában, megvalósításában nyújtottak segítséget.

 

Az egy hetes szakmai gyakorlat főtámogatója az RMDSZ és a Communitas Alapítvány volt.