Néprajz szakos egyetemisták szakmai gyakorlata

2019-07-14

Helyszín: Zabola, Moldva
Szervező: Kriza János Néprajzi Társaság – BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete

Néprajz szakos egyetemisták szakmai gyakorlata

A Kriza János Néprajzi Társaság és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszéke 2019-ben is a zabolai Csángó Néprajzi Múzeumban szervezte meg a néprajz szakos egyetemi hallgatók múzeumi és szakmai gyakorlatát.

A programban résztvevő 12 hallgató a vidék kulturális örökségével és értékeivel ismerkedett. Tanáraik (Pozsony Ferenc, Szikszai Mária) irányításával terepkutatásokat végeztek, melynek során az orbaiszéki falvak családi gazdálkodását, társadalmát, a helyi közbirtokosságok szerepét, a kulturális csoportok tevékenységét, valamint a székelyföldi medve-turizmus sajátosságait vizsgálták. Zabolán településben a helyi táncegyüttesek működésével, a nemzetközi táncház-tábor funkcióival, a medveturizmus hatásaival, az erdei közbirtokosságok posztmodern funkcióival, a családi gazdaságok stratégiával, valamint a felekezetközi, katolikus-református kapcsolatokkal foglalkoztak. Zágonban megvizsgálták a Mikes Kelemen emlékház működését, értékteremtő és őrző tevékenységét, a lokális értéktár legfontosabb elemeit, a juhászat helyi problémáit, Mikes Kelemen szimbolikus újratemetését, a Mikes-tölgyek térplasztikává való átalakítását, a helyi kopjafás temetkezés szokásait stb. Szakmai kirándulások keretében a hallgatók háromszéki, erdővidéki és a barcasági épített örökség remekeit, valamint különböző helyi múzeumokat és tájházakat látogattak meg, találkoztak székely és csángó hagyományőrző előadókkal

Szakmai előadást tartott a résztvevőknek: Szőcsné Gazda Enikő, Haszmann Orsolya, Kinda István, Dimény Attila, Kotics József és Pozsony Ferenc. Domokos Levente, székelykeresztúri restaurátor a sérült fatárgyak restaurálásának legegyszerűbb, legalapvetőbb módozatait mutatta be.

A zabolai néprajzi múzeumban előkészítették a székely és a csángó festékesekkel kapcsolatos kiállítás megnyitását, illetve dokumentálták egy felcsíki asszony Csomakőrösre került festékes hagyatékát.

A szakmai gyakorlat megvalósítását ebben az évben is a kolozsvári Communitas Alapítvány támogatta.