Szervező: BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék – Kriza János Néprajzi Társaság
A Kriza János Néprajzi Társaság és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszéke 2007. december 14–15-én Kolozsváron konferenciát szervez a nemrég felszámolt sorkatonasággal kapcsolatban. Szívesen látunk előadókat és érdeklődőket. Jelentkezésüket a Kriza János Néprajzi Társaságnál várjuk: kriza@mail.dntcj.ro, tel/fax: +40–264–432 593.
Az eltűnt katona
1. A katonáskodás története. A katonaság mint intézmény a változó időben. A történelmi kontextus
2. A reprezentációk története. A katona mint konstrukció: a hős, a honvédő, a női bálvány, az ágyútöltelék, a szökevény, az „obsitos”, a fogoly, a sebesült, a nyomorék stb. A reprezentációk formái (narratívumok, olajnyomatok, fényképek), toposzai és motívumai.
3. Katonaság és biográfia. Karrierek, a katonáskodás (auto)biografikus megjelenítése (a férfimodell, a családapa, a gazdaember). Az alulnézet perspetívája. A katonaság mint átmeneti rítus. (Nyelvtanulás, ismerkedés, kulturális hatások, világjárás, alfabetizáció.) A katonaság mint szociális világ (kapcsolatok, férfiszövetségek).
4. Környezetek (front, kaszárnya), a sorkatonaság tárgyi emlékei (csajka, bajonét stb.), mi van a katonaládában?
5. A katonaság folklórja. Verses levelek, emlékversek, imatravesztiák, a katonaság költészete. Katonafüzetek. Élménytörténetek, igaztörténetek. Katonadalok.
6. Emlékek a háborúból. Az idegen katona a családi térben. A családtag idegen világban. Emlékezés a háborúra. A település hősei. A háború és a lokális történelem.
7. A sorkatonaság rítusai: besorozás, berukkolás, beavatás, leszerelés stb.
***
1915 A fogolytáborok néprajzi tanulmányozása. Ethnographia. 164–165.
KÜLLŐS Imola–VASVÁRI Zoltán
2006 Áldozatok. A második világháborús hadifogolytáborok és a sztálini lágerek folklórjából. L’Harmattan Kiadó, Budapest
JÓZSEF Álmos
2000 Levelek és egyéb írott emlékek az első világháborúból. ACTA – 2000. Sepsiszentgyörgy–Csíkszereda. 297–315.
MÁRTON Gyula
1944 Az újoncok bevonulása Széken. Erdélyi Múzeum. XLIX. évf. 1–2. sz. 134–135.
SCHMIDT Tibor
1915 A katona a hazai oláh népköltészetben. Ethnographia. 288–299.
VASVÁRI Zoltán
2000 „Erőt a Jó Istenbe vetett hitünkből merítettünk”. A hadifogolyemlékek néprajzi kutatásáról (nyugati hadifoglyok visszaemlékezései alapján). Néprajzi Látóhatár. IX. évf. 3–4. sz. 545–556.
Tisztelettel értesítjük kedves tagjainkat, hogy a konferencia alkalmával KJNT közgyűlésre is sor kerül december 14-én 18 órától, melynek keretében elnöki beszámoló, pénzügyi-gazdasági beszámoló, tevékenységbeszámoló és munkaterv megbeszélése is terítékre kerül.
Kapcsolódó
» A konferencia programja letölthető itt.