Lizsa, Lizsa, mit gondoltál
Majlát András, 68 éves
– Lizsa, Lizsa, mit gondoltál,
Mikor hazul elindultál,
Mikor hazul elindultál?
– Én egyebet nem gondoltam,
Szerencsétlen úton jártam,
Szerencsétlen úton jártam.
Elindultam hosszú jútra,
Isten tudja, jóra, rosszra,
Isten tudja, jóra, rosszra.
Szerencsétlen vótam s vagyok,
Szerencsétlenül meghalok,
Szerencsétlenül meghalok.
Hova mész, te három árva,
Egyik ajtóról a másra,
Egyik ajtóról a másra?
Minden anya imádkozzék,
Búra gyermeket ne szüljék,
Búra gyermeket ne szüljék.
140–142. Feleségsirató. I–III.
A ballada magva megtörtént esemény: Gábor Lizsa cigányasszony télvíz idején, nagy hóban indult át Kibédről Siklódra. Útközben megfagyott. Siklódon temették el. Mindez 80-100 évvel ezelőtt történt. Érdekes, hogy a megfagyás ténye egyáltalán nem fordul elő egy változatban sem; ezek inkább siratóballadák. Szép, költői sorok növelik esztétikai értéküket. Fennmaradásukat az biztosította, hogy a helyi magyar ajkú cigányok virrasztónótaként énekelték.
1970. november 18-án a 141. sz. változat adatközlőjének, Majlát András bácsinak meghalt a felesége (Piri Róza). A temetés után mintegy hat héttel, tehát 1971 első napjaiban András bácsi alkotott. András bácsiról tudnunk kell, hogy a cigányvirrasztókban évtizedeken át amolyan kántori szerepet játszott: ő kezdte el mindig a halott melletti éneklést, amit aztán továbbfolytattak az egybegyűltek. Nos, ez az egy emberöltőn keresztül gyakorolt virrasztóbeli sirató-éneklés alkalmassá tette őt arra, hogy minden külön beavatkozás nélkül balladát, mint ő mondja, siratót teremtsen. Keletkezését tehát a hitvestárs elvesztése fölött érzett fájdalom kifejezésének szándéka segítette elő. Népi énekmondóként alkotó módon hasznosította a régi szóbeli hagyományt.
Később, amikor a dallamokat vettem hangszalagra, megpróbáltam elénekeltetni vagy újra elmondatni az általa teremtett balladát. Erre már nem volt hajlandó, sőt bolondságnak tartotta az egész dolgot. Mert időközben újra megnősült, s az újbóli családalapítás valamelyest feledtette régi fájdalmát.
(Ráduly 1975: 188.)